خانه » ⚖️ فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز + جدول شاخص سالانه

⚖️ فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز + جدول شاخص سالانه

امروزه آشنایی با نحوه محاسبه مهریه به نرخ روز قوه قضاییه ، باتوجه به کاهش همیشگی ارزش پول ملی اهمیت بالایی پیدا کرده است. همگی می دانیم که مهریه انواع مختلفی دارد و مشخص کردن مقداری طلا و سکه و یا مبلغی پول نقد از رایج ترین انواع مهریه می باشد.

نرخ تورم و شرایط اقتصادی در کشور ما به گونه ای است که به طور واضح با گذر زمان شاهد بی ارزش شدن واحد پول ملی یعنی ریال می باشیم. در چنین شرایطی ارزش ریالی اموالی همچون طلا، سکه، ملک، خودرو و … برای خرید و فروش حفظ می شود.

از آنجایی که مهریه یکی از مهم ترین اموال زن است که پس از برقراری عقد به او تعلق می گیرد، در صورتی که مهریه اش به صورت طلا و سکه باشد، ارزش مهریه ایشان حفظ می شود. اما در صورتی که مهریه به صورت وجه نقد رایج کشور یعنی ریال تبدیل شده باشد و در زمان معین (زمان عقد) پرداخت نشده باشد، تبدیل مهریه به نرخ روز صورت می پذیرد.

فرمول قوه قضاییه برای محاسبه مهریه به نرخ روز

طبق قانون و شرع مهریه خانم باید در زمان عقد به ایشان پرداخت گردد. در صورت پرداخت نشدن، مهریه دینی است بر گردن مرد که هر زمان همسر ایشان مطالبه کند موظف به پرداخت می باشد.

بنابراین در صورتی که مهریه به صورت وجه نقد باشد و در موعد مقرر پرداخت نشده باشد، مانند سایر بدهی های ریالی مشمول دریافت خسارت تاخیر تادیه می باشد. با این تفاوت که برای دریافت خسارت تاخیر تادیه تمامی بدهی های ریالی نیازمند اثبات مطالبه بدهی خود در موعد مشخص هستید، ولی محاسبه مهریه به نرخ روز شامل این قانون نمی شود و نیاز به اثبات مطالبه آن در زمان عقد نمی باشد.

قوه قضاییه برای محاسبه مهریه به نرخ روز از فرمول زیر استفاده می کند:

مبلغ مهریه مندرج در عقدنامه × (عدد شاخص سال قبل از مطالبه مهریه ÷عدد شاخص سال برقراری عقد)

نکات مربوط به استفاده از فرمول محاسبه مهریه به نرخ روز

شاخص قیمت سالانه عددی است که توسط بانک مرکزی و براساس نرخ تورم در پایان هرسال اعلام می شود و با استفاده از آن می توان ارزش روز یک مبلغ را به دست آورد.

شاخص قیمت سالانه از میانگین شاخص های ماهانه به دست می آید. بنابراین تا پایان یک سال به شاخص آن سال نمی توان دسترسی داشت. به همین دلیل برای محاسبه نرخ روز مهریه به آخرین شاخص موجود باید اکتفا کرد.

از طرف دیگر لازم به ذکر این نکته است که در صورت فوت مرد، برای محاسبه نرخ روز مهریه همسرش، شاخص سال فوت مرد ملاک محاسبات می باشد و در صورت تقسیم قرار می گیرد.

در ادامه شما می توانید جدول شاخص سالانه مربوط به سال 1315 تا سال 1401 را مشاهده کرده و با استفاده از آن محاسبه مهریه به نرخ روز را انجام دهید.

روی یک ستاره کلیک کنید تا به آن امتیاز دهید!

میانگین امتیاز 0 / 5. شمارش آرا: 0

اولین نفری باشید که به این آهنگ امتیاز می دهید.

دیدگاه خود را بگذارید